Drugi w Polsce i pierwszy na Podlasiu zabieg implantologiczny z użyciem technologii druku 3D
Mniejsze ryzyko powikłań i niepowodzenia zabiegu, sprawniej przeprowadzona operacja, szybsza rekonwalescencja a przede wszystkim mniejszy ból odczuwany przez pacjenta. To najważniejsze elementy cechujące innowacyjną metodę wszczepiania implantów stomatologicznych przy użyciu specjalnego szablonu drukowanego w technologii 3D.
2016-06-04, 17:59

Pierwszy zabieg w regionie przy jego użyciu odbył się w piątek, 3 czerwca w zambrowskiej klinice stomatologicznej Medico. Operację przeprowadził niemiecki chirurg implantolog dr n.med. Lothar Kluba. Była to zarazem dopiero druga tego typu operacja w Polsce przeprowadzona z zastosowaniem tej metody.

Obecnie obowiązującym standardem w leczeniu implantologicznym jest tzw. zabieg płatowy. - W skrócie, sprowadza się to do rozcięcia dziąsła i odsłonięcia kości w miejscu planowanego implantu. Następnie chirurg przygotowuje otwór w kości czyli tzw. „łoże”, w którym umieszcza tytanowy implant a na koniec zszywa operowane miejsce – wyjaśnia lek. stom. Alina Ankowska z Medico Clinic w Zambrowie.

 

W praktyce oznacza to, że wybór miejsca i przygotowanie „łoża” odbywa się śródoperacyjnie i wiele w tym względzie zależy od umiejętności i doświadczenia lekarza. Nowy sposób postępowania klinicznego, redukuje do minimum ryzyko popełnienia błędu w trakcie operacji oraz wystąpienia poważnych powikłań związanych z nieodpowiednio dobranym miejscem wprowadzenia implantu.

 

Na podstawie obrazu z Tomografii Komputerowej wykonywany jest projekt specjalnego szablonu uwzględniającego indywidualne warunki anatomicznego ukształtowania kości danego pacjenta, w którym zostaje zaplanowane precyzyjnie miejsce umieszczenia implantu. Projekt zostaje następnie wydrukowany z polimerów w technologii 3D.

- Podczas zabiegu, chirurg umieszcza szablon w obrębie pola zabiegowego. W miejscu wskazanym przez „celownik” nawierca otwory, przygotowując tym samym „łoże” pod implant – mówi dr n. med. Lothar Kluba, doświadczony chirurg implantolog, na co dzień stosujący tę metodę w klinice w Dusseldorfie, który przeprowadził pionierski na zabieg.

 

Jak podkreśla specjalista, w ten sposób wykluczona jest jakakolwiek pomyłka, która może się zdarzyć przy wykonywaniu łoża w tradycyjny sposób. Nowa metoda pozwala jednocześnie na uniknięcie zabiegu płatowego. - Oznacza więc mniejszą ranę pooperacyjną, ponieważ w dziąśle zostaje wycięty tylko niewielki otwór, dokładnie tam gdzie będzie nawiercona kość. Nie ma potrzeby rozcinania tkanek na taką skalę, jak to ma miejsce przy tradycyjnym schemacie postępowania – zaznacza dr Kluba.

Zabieg przy użyciu tego swoistego „celownika” jest zatem mało inwazyjny a sama metoda mniej atraumatyczna dla pacjenta. W związku ze zdecydowanie mniejszą raną, praktycznie nie występuje opuchlizna i towarzyszy temu mniejszy ból.

 

Lekarz zyskuje przy tym pewność, że implant zostanie ulokowany we właściwy sposób, a pacjent dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Operacja staje się też krótsza, dzięki czemu rośnie efektywność pracy zespołu chirurgicznego.

 

Przeprowadzony w Medico, zaledwie drugi w naszym kraju zabieg, spotkał się ze sporym zainteresowaniem lekarzy z całego regionu. Specjaliści zyskali dodatkowo możliwość obserwowania na żywo trwającej operacji dzięki transmisji video realizowanej wprost z sali operacyjnej.

- Cieszymy się, że możemy tak blisko współpracować z tą podlaską kliniką, która w szczególny sposób wyróżnia się pod względem zaawansowania technologicznego i wysokiego poziomu leczenia. Wierzę, że ten pokazowy zabieg, połączony zresztą ze szkoleniem praktycznym na modelach dla uczestniczących w nim specjalistów sprawi, że nowa metoda już wkrótce zostanie włączona do codziennego postępowania klinicznego w takich wypadkach przez wielu lekarzy – mówi Marcin Zmyślony ze spółki 3Z będącej wyłącznym dystrybutorem implantów Medentis w Polsce, z którą Medico współpracuje już od kilku lat.

 

Dr n.med Lothar Kluba jest specjalistą chirurgii oraz implantologiem. Od przeszło 20 lat prowadzi w Dusseldorfie klinikę, w której wykorzystuje na co dzień prezentowaną polskim lekarzom metodę leczenia. Jest też konsultantem medycznym i ekspertem tego niemieckiego koncernu. 

 

Metoda wszczepiania implantów wykorzystująca specjalny szablon wydrukowany w technologii 3D jest stosowana w Niemczech od blisko 3 lat.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.