Regulatory ciągu kominowego – sposób na ekologiczne ogrzewanie
Mimo szybko postępującego rozwoju technologicznego, produkcja energii wciąż w negatywny sposób oddziałuje na środowisko naturalne. Niemal każdego dnia opracowywane są więc nowe plany pozwalające zminimalizować negatywny wpływ działań człowieka na swoje otoczenie. Sukces w tym zakresie nie będzie jednak możliwy bez zaangażowania wszystkich stron – w tym samych użytkowników domowych kotłów grzewczych.
2016-07-13, 17:05

Powszechnym problemem, z którym świat boryka się już od wielu lat, jest tzw. niska emisja, czyli szkodliwe pyły, gazy i inne substancje dostające się do atmosfery w wyniku nieefektywnego spalania węgla lub drewna.

 

- Mimo, iż do produkcji urządzeń grzewczych wykorzystywane są coraz to nowocześniejsze technologie, procesy zachodzące podczas spalania pozostają niezmienne, a ich skutkiem jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego – mówi Jacek Zawadzki z firmy Polmar.

 

Przykładowo, na niektórych obszarach Polski w okresie zimowym ok. 90% zanieczyszczeń w postaci dwutlenku siarki czy substancji smołowych pochodzi właśnie ze źródeł niskiej emisji.

 

Nic więc dziwnego, że na walkę z tym zjawiskiem każdego roku wydawane są niewyobrażalne kwoty, a problem jest przedmiotem debaty na wielu konferencjach ekologicznych na całym świecie.

 

W rzeczywistości jednak ewentualne zmiany w tej dziedzinie nie będą możliwe bez zaangażowania każdej ze stron procesu - w tym również samych użytkowników domowych kotłów grzewczych i operatorów lokalnych kotłowni węglowych.

 

- Jednym ze sposobów ograniczenia niskiej emisji jest stosowanie regulatorów ciągu kominowego. Tego typu urządzenia pozwalają m. in. na zmniejszenie ilości zużywanego paliwa nawet o ponad 40% – wyjaśnia przedstawiciel firmy Polmar.

 

I dodaje: To zaś, oprócz generowania oszczędności dla samych użytkowników, przekłada się również na efektywność spalania i tym samym w istotny sposób redukuje zanieczyszczanie środowiska naturalnego.

 

A o tym, jak ważna jest świadomość ekologiczna samych użytkowników pieców, najdobitniej przekonują realizowane w ostatnim czasie lat badania.

 

Wynika z nich, że w przypadku palenia węglem, 100 tys. zamontowanych regulatorów przyczynia się do wyeliminowania ok. 16,5 tys. ton pyłów, 8 tys. ton dwutlenku siarki, niemal 17 tys. ton tlenku węgla i ponad 1,7 tys. ton tlenku azotu, które w innym wypadku trafiłyby do atmosfery!

 

- Skuteczność regulatorów ciągu kominowego była wielokrotnie weryfikowana m. in. przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundację Ochrony Powietrza Atmosferycznego, Ministerstwo Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa czy Fundację SILESIA. Wnioski każdorazowo były podobne – tego typu urządzenia uznać można za jeden ze skuteczniejszych sposobów ograniczania emisji gazów powodujących zmiany klimatyczne na świecie – dodaje na koniec przedstawiciel firmy Polmar.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.