Zdrowe i aktywne ferie z dziećmi
Największym zmartwieniem wielu rodziców planujących ferie zimowe jest stan zdrowia ich dziecka. Nagła choroba pociechy może przecież zniweczyć wszystkie wyjazdowe plany. O czym zatem należy pamiętać przygotowując się do ferii i co zrobić, by w ich trakcie naszych maluchów nie dotknęła żadna dolegliwość?
2017-01-18, 17:56

Jak wiemy, w okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje wirusowe, którym towarzyszy katar, ból gardła, kaszel czy gorączka. Przed chorobami można się jednak aktywnie bronić!

 

- Przede wszystkim należy zadbać o właściwą odporność – zarówno dziecka, jak i pozostałych członków rodziny – mówi dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska z Medicover Białystok.

 

I dodaje: A zdecydowanie najlepszym sposobem na uniknięcie sezonowych infekcji jest hartowanie organizmu poprzez przebywanie na świeżym powietrzu, utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, uregulowany tryb życia, prawidłowo zbilansowana, obfitująca w warzywa dieta, nawodnienie organizmu, unikanie wysoko przetworzonej i bogatej w cukry proste żywności, a także podawanie  preparatów witaminy D3.

 

Prostą i skuteczną, choć bardzo często niedocenianą metodą zapobiegania zimowym chorobom jest też właściwe mycie rąk – przy użyciu mydła, przez ok. 30 sekund, po każdym powrocie do domu. Co oczywiste, w okresie tym powinniśmy unikać potencjalnych zbiorowisk wirusów – niedzielne zakupy w galerii handlowej będą więc raczej kiepskim pomysłem.

 

Jedziemy na ferie

 

Odpoczynek w zimowej scenerii z całą pewnością może dostarczyć wielu niesamowitych wrażeń wszystkim członkom rodziny i być fantastyczną okazją do aktywnego spędzania czasu.

 

- Odpowiednia dawka świeżego powietrza, umiarkowany wysiłek fizyczny i relaks z najbliższymi to doskonały sposób na wzmocnienie organizmu. Przy tej okazji należy pamiętać jednak o odpowiednim, dostosowanym do temperatury otoczenia ubiorze – podpowiada specjalista Medicover Białystok.

 

Podstawową zasadą jest w tym wypadku ubieranie się na tzw. cebulkę. W przypadku dzieci, strój najbliższy skórze powinien być miękki, cienki i wchłaniający pot. Druga warstwa to np. bluza z długim rękawem oraz spodnie z oddychających materiałów – wygodne i niekrępujące ruchów malucha. Na to wszystko zaś zakładamy wodoodporną i termoizolacyjną kurtkę.

 

Czego unikać i o czym pamiętać

 

Z całą pewnością przy ubieraniu dziecka unikać należy za dużych kapturów, które mogą upośledzać widzenie peryferyjne. Z uwagi na ryzyko zaplątania się i uduszenia równie groźne są zbyt długie szaliki.

 

Ważne za to będą odpowiednie rękawice (tzw. jednopalczaste), ochrona uszu i nosa, ciepłe skarpety oraz nieprzemakalne buty. Jeśli zaś nasza pociecha na spacerze przebywa w wózeczku, nie możemy zapominać o dodatkowej warstwie ochronnej w postaci kocyka.

 

- Podczas zimowego wypoczynku rodzice powinni co 20-30 minut sprawdzać, czy ich podopieczny nie jest wyziębiony lub zbyt mocno spocony, gdyż mechanizmy termoregulacji u maluchów są zdecydowanie mniej sprawne, niż u dorosłych. Jeśli więc zauważymy silnie zaczerwienie skóry, zmianę zachowania czy np. dreszcze, należy jak najszybciej udać się do pomieszczenia, mogą to bowiem być pierwsze oznaki hipotermii – ostrzega dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska.

 

Bladość i ból skóry na nosie, palcach u rąk i nóg może zaś sugerować, że mamy do czynienia z odmrożeniem. Z kolei podczas pobytu w górach narażeni jesteśmy na oparzenia słoneczne. Obowiązkowe zatem jest stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem  SPF na wszystkie odkryte obszary. Aplikujemy je na co najmniej 15-30 minut przed wyjściem na stok.

 

Trzeba jeść – ale co?

 

Wzmożona aktywność na świeżym powietrzu i przebywanie w niskich temperaturach zdecydowanie zwiększa zapotrzebowanie energetyczne naszych dzieci. Podczas ferii nie warto jednak serwować maluchom posiłków drastycznie różniących się od tych, które znają na co dzień.

 

- W zimowej diecie nie powinno zabraknąć ciepłych, wysokokalorycznych, ale lekkostrawnych posiłków (jak np. zupy) oraz rozgrzewających płynów (różnego rodzaju herbat). Unikać zaś należy potraw ciężkostrawnych i typu fast-food – opisuje specjalista Medicover Białystok.

 

Na bieżąco trzeba kontrolować przy tym, czy u naszego dziecka nie występuje odwodnienie. Wskazówkami są dla nas w tym wypadku kolor i ilość moczu, a u niemowląt – stopień moczenia się.

 

Szczepienia i aklimatyzacja

 

Na koniec warto wspomnieć o szczepieniu dzieci.

 

- Zaszczepienie malucha bezpośrednio przed pobytem w całkowicie nowych warunkach klimatycznych nie jest szczególnie fortunnym pomysłem. Warto zatem w naszym kalendarzu szczepień uwzględnić termin wyjazdu na ferie – dodaje dr n. med. Irena Białokoz – Kalinowska.

 

Pamiętajmy przy tym, że optymalny czas na wypoczynek z pociechami to 10 dni, gdyż pierwsze 5-7 dni upływa na aklimatyzacji. Należy wziąć to pod uwagę zwłaszcza przy planowaniu wyjazdu w góry.

 

Co więcej, rodzicom z małymi dziećmi zaleca się pobyt w miejscowościach położonych w niższych górach, gdzie warunki klimatyczne są zdecydowanie łagodniejsze. Z kolei zdecydowanie odradzane są w tym wypadku, z uwagi na zbyt silne wiatry, wycieczki nad morze.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.