Makaron i basta!
Włosi stanowczo dementują pogłoski jakoby makaron wywodził się z Chin. Pasta to dla nich obiekt kultu i danie stanowiące o narodowej tożsamości. Jednak niektórzy wybiorą się 25 października do Dubaju, gdzie obchodzony będzie Światowy Dzień Makaronu. W Polsce świętować zaś można w lokalach Makaruna.
2018-10-23, 15:16

Trudno się dziwić oburzeniu mieszkańców Italii, nie dość, że zjadają najwięcej makaronu na świecie – ponad 28 kg rocznie, opracowali do perfekcji jego produkcję i gotowanie, wymyślili nieskończoną ilość dań z kluskami w roli głównej, to na dodatek wypromowali go na całym świecie. Nie chcą więc dzielić się sukcesem z Chińczykami. Prawda, potwierdzona przez badania archeologów jest jednak taka, że włoski podróżnik Marco Polo przywiózł potrawę na półwysep z Azji, gdzie wytwarzano go ponoć od 4 tys. lat. Nie mniej już w XIII wieku Sycylijczycy sławili się produkcją najlepszego makaronu z pszenicy durum, a z czasem stał się on niezbywalnym składnikiem diety śródziemnomorskiej. 

Co ciekawe, domowe receptury są niezmienne od wieków - nie biorąc oczywiście pod uwagę makaronu fabrycznego - gdyż jego skład jest bardzo prosty: mąka, woda i jajka. Jest ponad 600 różnych gatunków pasty. Najpopularniejsze to: spaghetti, penne, farfalle, linguine, fusilli, tagliatelle, conchiglioni czy cannelloni.

- Wydawałoby się, że receptura na makaron jest mało skomplikowana, niby wszędzie ją można powtórzyć, ale próbowaliśmy pasty w rożnych miejscach świata, i co kraj to obyczaj, ale zdecydowanie najlepsza jest we Włoszech. Trudno powiedzieć, czy chodzi o użytą pszenicę, sposób zagniatania ciasta czy proces gotowania al dente. Tamtejszy jest najlepszy i basta! – mówi Przemysław Tymczyszyn, współwłaściciel popularnej sieci spaghetterii Makarun Spaghetti and Salad. - Dlatego kiedy tworzyliśmy Makaruna od początku wiedzieliśmy, że do naszych lokali sprowadzać będziemy oryginalną włoską pastę. Jeśli ktoś nie wie jak smakuje prawdziwy makaron, albo chciałby, w ten dedykowany dzień, uraczyć się czymś specjalnym, zapraszamy do naszych spaghetterii. 

Makaron przyjął się na świecie bardzo dobrze. Spaghetti z pomidorami jest najlepszym obiadem dla wielu dzieci. Lubią go także ich mamy, bo jest prosty i szybki w przygotowaniu. Nie ma chyba domu, w którym nie byłoby zapasu makaronu. Ponad połowa Polaków przyznaje się do tego, że podaje go na stół przynajmniej raz w tygodniu. Przeciętny Kowalski zjada go jednak tylko 5 kg rocznie i daleko mu do typowego Włocha. Zajmujemy pod tym względem 19 miejsce na świecie.

Światowy Dzień Makaronu obchodzony jest od 23 lat. W 1995 roku 40 producentów wystąpiło z wnioskiem o jego oficjalne ustanowienie. Pierwszą rocznicę świętowano w Neapolu, a ostatnie obchody w 2017 roku w Moskwie, gdzie podawano pastę z boczkiem i… wódką, czyli pennette alla vodka. Co się stanie przebojem w Dubaju jeszcze nie wiadomo, ale może być egzotycznie.

 

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.