Podopieczni Stowarzyszenia „Tęcza” będą serwować belgijskie frytki
Pod koniec grudnia w Parku Krakowskim im. Marka Grechuty, zacznie działać kolejny punkt serwujący kultowe już Frytki Belgijskie. I choć formalnie będzie on funkcjonował w ramach sieci franczyzowej, to w praktyce będzie to punkt zupełnie inny niż pozostałe. Frytki będą przygotowywały osoby z zespołem Downa - podopieczni Stowarzyszenia „Tęcza”.
2018-12-06, 15:30

Będzie to jedno z nielicznych miejsc tego typu w Polsce, w którym osoby z niepełnosprawnością mogą znaleźć miejsce pracy. Stworzona specjalnie dla nich firma Społeczna 21 to spółka non-profit, która cały zysk z działalności przekaże na rehabilitację swoich niepełnosprawnych pracowników.

„Tęcza” zajmuje się od ponad dwóch dekad osobami z zespołem Downa - od maluszków, po dorosłych, oraz ich całymi rodzinami. Organizuje zajęcia dopasowane do ich pasji i zainteresowań, kreuje przestrzeń do spotkań dla rodzin, organizuje wyjazdy integracyjne i imprezy, w trakcie których każdy z jej podopiecznych może poczuć się swobodnie i naturalnie. Jednak przede wszystkim, Stowarzyszenie podejmuje wysiłki w celu poprawy warunków kształcenia, odpowiedniej opieki rehabilitacyjnej a także poprzez aktywizację zawodową i społeczną stwarza szansę na usamodzielnienie się i prawdziwie dobre życie.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele firmy Społeczna 21 założonej przez Stowarzyszenie, podpisali umowę z franczyzodawcą marki Frytki Belgijskie. W ramach współpracy, „Tęcza” nie będzie ponosiła żadnych kosztów związanych z działalnością w ramach sieci. Punkt gastronomiczny stanie w popularnym miejscu - na terenie Parku Krakowskiego im. Marka Grechuty. Co ważne, w projekt zaangażowało się również miasto Kraków i Zarząd Zieleni Miejskiej, które bardzo wsparło Stowarzyszenie w procesie pozyskiwania miejsca na prowadzenie działalności i przyznało preferencyjne stawki na początek tej wyjątkowej działalności.

- Choć formalnie będzie to wciąż franczyza, ale wyjątkowa… - zrezygnowaliśmy z comiesięcznych opłat franczyzowych a także z opłat wstępnych związanych z przystąpieniem do sieci. Pracujący w punkcie podopieczni Tęczy otrzymają od nas pełne know - how, możliwość korzystania z brandu oraz dostęp do realizowanych przez sieć akcji marketingowych - wyjaśnia Mateusz Szpak, współtwórca sieci Frytki Belgijskie. 

Dodatkowo, Społeczna 21 będzie kupowała wszystkie składniki, surowce oraz przygotowywane sosy w cenach produkcyjnych - a zatem bez jakiejkolwiek marży. To ważne, ponieważ cały dochód, jaki wypracuje ten wyjątkowy, społeczny punkt, ale przede wszystkim zostanie zagospodarowany na rehabilitacje zatrudnionych w nim osób z zespołem Downa.

Zdaniem Pauliny Surman - prezeski Stowarzyszenia “Tęcza” tworzenie dostosowanych miejsc pracy dla dorosłych osób z zespołem Downa to wisienka na torcie całego długiego procesu rehabilitacji i edukacji, w której osoby z zespołem Downa uczestniczą już od pierwszych miesięcy życia.

- Mój syn miał 4 miesiące, gdy pierwszy raz zawiozłam go na zajęcia z fizjoterapuetą, wszystko po to by w wieku 2,5 lat zaczął wreszcie chodzić. Jako rodzic robię wszystko, by był jak najbardziej samodzielny, choć to bardzo żmudny proces. To cudowne, że biznes otwiera się na środowisko osób z niepełnosprawnościami, współtworząc z organizacjami pozarządowymi miejsca pracy dla dorosłych osób z różnymi dysfunkcjami. Dzięki takim działaniom, wysiłek rodziców i walka o swoje dzieci ma sens, bo na końcu tej drogi jest praca - czyli normalna dorosłość - przyznaje przedstawicielka „Tęczy”.

Prace związane z przygotowaniem kontenera już trwają. Według wstępnych planów sieci oraz Stowarzyszenia pierwsze porcje Frytek usmażonych przez podopiecznych „Tęczy” trafią do klientów jeszcze w przerwie świąteczno - noworocznej. Obecnie pracownicy przygotowują się do pracy, przechodzą szkolenia, uczą się rozumienia sensu pracy i tego co im daje zatrudnienie.

- Nasza piątka dorosłych osób z zespołem Downa już od wiosny wie, że tworzymy dla nich miejsce pracy. Są bardzo zmotywowani, bo widzą że traktujemy ich poważnie. To bardzo ważne, aby pamiętać, że osoba z zespołem Downa w wieku 24 lat nie jest już dzieckiem, tylko dorosłym człowiekiem, któremu należy się normalne traktowanie. Jestem szczęśliwa, że udaje się nam budować tą normalność i wierzę, że zarazimy nią całe nasze społeczeństwo” - dodaje Agata Krzyżek, wiceprezes „Tęczy”.

Społeczna 21 pokrywa koszty związane z zakupem kontenera, przygotowaniem go oraz jego całkowitym wyposażeniem. Co ważne, pracownicy z zespołem Downa nie zostaną pozostawieni sami sobie. Na każdej zmianie będzie im towarzyszył i wspierał asystent pracy, dając gwarancję bezpiecznej i dobrze wykonanej pracy.

 

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.