Depresja – jak i kiedy pomagać?
Upowszechnianie wiedzy na temat depresji, prezentacja działań na rzecz osób nią dotkniętych, a także szeroko rozumiana profilaktyka – to najważniejsze zagadnienia konferencji pt. „ I Suwalskie Forum Psychiatryczne”. Nieprzypadkowo jest ona organizowana przez szpital psychiatryczny w Suwałkach. Właśnie tam rozpoczął się pilotażowy program ministerialny, który obejmuje opieką osoby w trakcie i po przebytych kryzysach psychicznych.
2019-02-13, 14:39

Na czym polega ten projekt ? Dotyczy on przede wszystkim pacjentów, u  których występują zaostrzone objawy choroby psychicznej. W ramach pilotażowego projektu Ministerstwa Zdrowia powstało w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach Centrum Zdrowia Psychicznego z poradniami zdrowia psychicznego dorosłych i punktem  zgłoszeniowo-koordynacyjnym, który  zapewnia rejestrację i  koordynację świadczeń oraz w koniecznych przypadkach interwencję kryzysową. Osoby z problemami wymagającymi leczenia stacjonarnego są kierowani do izby przyjęć i hospitalizowani w oddziale stacjonarnym. Nowym zakresem, który funkcjonuje w ramach CZP jest  oddział dzienny  psychiatryczny, w którym zapewniana jest  opieka, leczenie i terapia.

- Pacjent spędza tam  co najmniej 5 godzin dziennie korzystając z konsultacji lekarza, psychoterapii, terapii zajęciowej i uczestniczy w spotkaniach społeczności terapeutycznej  – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

W okresach remisji (ustąpienia objawów lub też mniejszego ich nasilenia), chory przez cały czas znajduje się pod opieką lekarzy prowadzących w Poradni Zdrowia Psychicznego. W sytuacjach, gdy z różnych względów osoba taka ma trudności z opuszczaniem domu (wiek, niepełnosprawność lub np. stany lękowe), może korzystać z usług świadczonych przez Zespół Leczenia Środowiskowego – okresowych wizyt lekarza, psychologa-terapeuty i odwiedzin pielęgniarki psychiatrycznej środowiskowej, obejmujące również wsparcie bliskich, z którymi mieszka osoba chorująca.  

W najbliższy piątek (15 lutego) w Szpitalu Psychiatrycznym rozpocznie się Suwalskie Forum Psychiatryczne. Wydarzenie to wpisuje się w ogólnopolską kampanię informacyjno – edukacyjną dot. walki z depresją. W spotkaniu weźmie udział około 60 osób, w tym psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, pielęgniarki oraz kadra zarządzająca w opiece psychiatrycznej i szeroko rozumianej ochronie zdrowia oraz przedstawiciele Wojewody, samorządu, Ministerstwa Zdrowia.- Zaplanowane wykłady mają na celu przekazanie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych, a poprzez to zmniejszenie lęku wobec osób z doświadczeniem choroby, wsparcie osób borykających się z depresją - tą  trudną chorobą, a także pomoc ich rodzinom w nabywaniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – mówi Bożena Łapińska. - Podczas tegorocznej konferencji chcemy zapoznać uczestników z formami pomocy dla osób dotkniętych zaburzeniami nastroju, szczególnie depresji oraz pokazać jaką pomoc i gdzie można uzyskać w kryzysach psychicznych. Bardzo interesującą propozycją jest program redukcji stresu.

Program konferencji:


1. (Część główna budynku ul. Szpitalna 62)
10.00 - Otwarcie Konferencji w Centrum Zdrowia Psychicznego - zaprezentowanie nowych oddziałów
2. (Sala w budynku przy ul. Reja 67 A – niski parter – wejście od ul. Reja )
10.30 - Od pierwszej wizyty do opieki długoterminowej - formy opieki w Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach
10.45 - Część wykładowa- wykłady w ramach Dni Walki z Depresją
11.30 - Opieka dzienna – co proponujemy pacjentom?
12.00 - Nowy Model Opieki - Program Pilotażowy w Centrum Zdrowia Psychicznego
12.30 - Panel podsumowujący - pytania, wystąpienia
ok. 13.15 – lunch

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.