Szkoli maluchy i młodzież z podstaw pierwszej pomocy oraz pokazuje jak można rozbudzić ich wyobraźnię
Jej postawa może być ciekawym wzorem dla wielu jej podobnych – młodych i pełnych energii ludzi, że czasami wystarczy dobry pomysł i odrobina determinacji, aby rozwijając swoje pasje stworzyć całkiem nieźle prosperującą firmę. Mowa o pochodzącej z Suwałk Karolinie Świtaj, która w swoim Centrum Innowacyjnej Edukacji organizuje warsztaty dla najmłodszych i młodzieży, wraz z Laboratorium Symulacji Medycznych, które wykorzystuje infrastrukturę Parku Naukowo - Technologicznym Polska – Wschód w Suwałkach.
2016-03-23, 11:35

Jak przyznaje, idea była prosta. Stworzyć projekt przedsięwzięcia, w ramach którego mogłaby organizować warsztaty i spotkania dla uczniów z zakresu ratownictwa medycznego obejmujące także informatykę, biologię , chemię , fizykę. Jednak, aby nie były to kolejne „przegadane” lekcje, musiały mieć niecodzienną oprawę, która zaciekawiłaby dzieci i młodzież. Wpadła więc na pomysł, aby stworzyć taki projekt w oparciu i wiedzę Laboratorium Symulacji Medycznych prowadzonego przez Europejskie Centrum Doradztwa z Lublina przy wykorzystaniu infrastruktury Parku Naukowo – Technologiczny, w którym się ono znajduje. Stworzyła odpowiedni biznesplan i zwróciła się do Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach z wnioskiem o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.      

W swojej aplikacji dowiodła, że pomysł zasługuje na realizację, udało się jej bowiem wykazać, że istnieje znaczne zapotrzebowanie na podobne usługi - organizację edukacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży. - Trafiłam w niezagospodarowaną niszę. Pomysł spodobał się komisji i dostałam  finansowe wsparcie. Nie chciałam wyjeżdżać z Suwałk i dlatego szukałam różnych rozwiązań, które dałyby mi możliwość pozostania w rodzinnym mieście. Cieszę się, że się udało.   

Podkreśla jednocześnie, że plan by się nie powiódł gdyby nie wsparcie ze strony Laboratorium Symulacji Medycznych. Przekonała kierującego nim Norberta Pałkę, że przedsięwzięcie może stanowić ciekawą alternatywę dla codziennej działalności LSM.       

- W większości szkolenia organizowane przez Laboratorium kierowane są do osób dorosłych. To profesjonalne warsztaty dla lekarzy, zespołów ratowniczych, strażaków czy służb mundurowych. Dlatego pomysł na stworzenie programu edukacyjnego dla najmłodszych w oparciu o infrastrukturę parkowego Laboratorium wydał mi się ciekawy i wart wsparcia. Doszliśmy do porozumienia w zakresie zasad ich prowadzenia  i z satysfakcją obserwuję rosnącą liczbę organizowanych przez nią zajęć – mówi Norbert Pałka, kierujący Laboratorium Symulacji Medycznych.

 

Choć firma Karoliny Świtaj działa zaledwie od września 2015 roku, jej Centrum Innowacyjnej Edukacji cieszy się już sporym zainteresowaniem wśród dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli. Laboratorium odwiedzają już nawet 3 latki, które są pod ogromnym wrażeniem miejsca.

 

Oprócz zajęć z zakresu ratownictwa, Centrum Innowacyjnej Edukacji organizuje również warsztaty poświęcone dietetyce a nawet astronomii. Wszystkie zajęcia są dostosowane do wieku dzieci. - Organizujemy coraz więcej warsztatów. Co ważne, nauczyciele chętnie wracają ze swoimi podopiecznymi na kolejne zajęcia. Największą atrakcją jest oczywiście możliwość jazdy symulatorem ambulansu – dodaje Karolina Świtaj.

 

Pomimo krótkiego stażu, CIE może pochwalić się pierwszym sukcesem. Jak informuje jej właścicielka, na przełomie stycznia i lutego zostały zorganizowane półkolonie zimowe pod hasłem "Zostań małym ratownikiem", w których wzięło udział w sumie 50 dzieci.

 

Jak zaznacza Norbert Pałka z Laboratorium, działanie to jest najlepszym dowodem, że powstanie w Parku Naukowo-Technologicznym odpowiedniej infrastruktury, która została udostępniona do wykorzystania młodym ludziom do prowadzenia biznesu, przynosi wymierne efekty. - Dodatkowo, odpowiednie wsparcie Urzędu Miejskiego w Suwałkach dla tego typu inicjatyw pomoże pozostać młodym ludziom w Suwałkach a dzieciom i młodzieży pokaże, że w mieście istnieją ciekawe miejsca,  które warto odwiedzać.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.