Nowość w ofercie Hard – Ice: maszyna nablatowa do lodów włoskich i jogurtów
Na progu nowego sezonu lodowego polski producent maszyn do lodów – Hard – Ice z Białegostoku wprowadził do oferty kolejny produkt. Mowa o kompaktowej, wygodnej maszynie nablatowej do wytwarzania lodów włoskich i jogurtów mrożonych.
2016-03-26, 00:02

Nowe urządzenie wyróżnia się przede wszystkim uniwersalnym i szerokim zastosowaniem. Dzięki niemu można wytwarzać lody włoskie, ale też może zostać wykorzystane do serwowania mrożonych jogurtów, które cieszą się coraz większym powodzeniem wśród klientów.

Maszynę cechuje elegancki designe i solidne wykonanie ze stali nierdzewnej. Udało się przy tym osiągnąć kompromis pomiędzy potrzebą zmieszczenia wszystkich niezbędnych funkcji w kompaktowej, nie zajmującej wiele miejsca obudowie, która przy tym cechowałaby się estetycznym wyglądem.

 

- Było to o tyle istotne, bowiem zaplanowano ją jako maszynę nablatową umieszczoną bezpośrednio w punkcie sprzedaży w lokalu. Musiała więc być niewielka ale zarazem wydajna. To ciekawe rozwiązanie dedykowane dla lokali gastronomicznych, takich jak bary, restauracje czy sklepy, które poprzez sprzedaż dodatkowych produktów chciałyby urozmaicić i wzbogacić swoją ofertę – mówi Paulina Zubrzycka, manager sprzedaży Hard – Ice.


Niewielkie wymiary oraz cicha praca tego urządzenia pozwalają na ustawienie go w dowolnym miejscu w lokalu. Maszyna dzięki temu jest kompetnie nieuciążliwa dla obsługi ani tym bardziej klientów. Dodatkowo, zasilanie 230V i chłodzenie powietrzem pozwalają na wykorzystanie urządzenia na świeżym powietrzu, na przykład podczas imprez plenerowych. Urządzenie posiada funkcję mycia, regulację twardości loda, 3 inteligentne tryby mrożenia oraz czujnik niskiego poziomu masy.

 

Nowość od Hard – Ice będzie można zobaczyć podczas zbliżających się dorocznych targów EuroGastro, które odbędą się w dniach 6-8 kwietnia w Warszawie.

 

- Tegoroczne, jubileuszowe bo już dwudzieste, Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro to najważniejsza impreza targowa dla tzw. rynku HoReCa w kraju. Zatem to znakomita okazja, aby zaprezentować tę nowość szerokiemu gronu potencjalnych odbiorców z branży – dodaje przedstawicielka Hard – Ice.

 

Warszawskie EuroGastro to kolejne targi, na których w krótkim czasie wystawia się firma. Zaledwie kilka tygodni temu, w lutym, maszyny były prezentowane na wystawie Expo Sweet dedykowanej dla branży cukierniczej i lodziarskiej. Wtedy to zarazem nowe urządzenie Hard – Ice miało swoją oficjalną premierę.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.