Przygotuj swój basen do sezonu
Naturalne baseny Biodesignpools cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Akweny te, podobnie jak tradycyjne obiekty, muszą być jednak odpowiednio przygotowane do kolejnego sezonu kąpielowego. Tylko prawidłowo przeprowadzona konserwacja pozwoli nam bowiem na bezpieczne i komfortowe korzystanie z basenu. O czym zatem powinniśmy przy tym pamiętać?
2016-05-24, 16:52

Pierwszym krokiem w przygotowywaniu basenu do kolejnego sezonu jest dokładne oczyszczenie jego powierzchni. Do usunięcia większości zanieczyszczeń wystarczy szczotka lub odkurzacz basenowy.

 

Jeśli jednak urządzenia te nie pozwolą nam zlikwidować nieczystości poniżej poziomu wody, niezbędne będzie opróżnienie akwenu.

 

- Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na sposób osuszania. W przypadku Biodesignpools wskazane jest, by najpierw częściowo opróżnić basen, a później sprawdzić działanie systemu drenażowego zlokalizowanego pod niecką basenu  usuwających wodę spoza obiektu. Cała operacja powinna być zrealizowana w jak najkrótszym czasie – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden Białystok.

 

Zanim przystąpimy do wykonywania jakichkolwiek czynności, powinniśmy upewnić się, że poziom lustra wody gruntowej jest poniżej dna basenu.

 

Czyszczenie i konserwacja

 

Po spuszczeniu wody zabrudzenia usuwamy przy użyciu wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących wodą zimną lub ciepłą (o maksymalnej temperaturze 40° C).

 

- Z kolei w przypadku uporczywych zanieczyszczeń pomocny okaże się roztwór chloru lub specjalny, dedykowany do Biodesignpools detergent, który nakładamy przy użyciu pędzla, szczotki do pojawienia się białej piany pozostawiamy na kilka minut i spłukujemy – dodaje przedstawiciel Garden.

 

Zadbajmy o strukturę basenu

 

Utrzymanie basenów w optymalnej kondycji i zapewnienie im długiej żywotności wymaga również regularnego stosowania ochronnej żywicy jednokomponentowej.

 

- Aplikujemy ją wyłącznie na opróżnione z wody i dokładnie oczyszczone powierzchnie. Strukturę z zaaplikowaną żywicą postawiamy do wyschnięcia, na trzy dni, przed ponownym napełnieniem akwenu – podpowiada Marek Ignatowicz.

 

Operację tę należy co jakiś czas powtarzać, a częstotliwość, w obiektach z prawidłowo zbilansowaną wodą, uzależniona jest od sposobu wykończenia basenu. W przypadku Biodesignpools wykonywanych z marmuru odnowienie struktury powinno następować co 2-3 lata. Z kolei w przypadku wykończenia kwarcowego okres ten zwiększa się do 3-4 lat.

 

Mętna woda

 

Konserwacja bezwzględnie powinna być wykonywana nie tylko przed startem kolejnego sezonu, ale również w sytuacji zmętnienia wody i pojawienia się w niej mikroorganizmów. W tym wypadku nie ma jednak konieczności opróżniania akwenu.

 

- Zamiast tego dokonujemy szokowego chlorowania podchlorynem sodu. Preparat ten rozcieńczamy wodą i wlewamy do skimmera lub basenu z zaworem filtrującym ustawionym na „recyrkulację” – wyjaśnia dystrybutor Biodesignpools.

 

Gdy obiekt zostanie już oczyszczony, sprawdzamy stan piasku lub granulatu szklanego wewnątrz filtra i – o ile to tylko konieczne – dezynfekujemy jego złoże dedykowanymi produktami. Jeśli zaś piasek okaże się zbrylony (zwapniony) niezbędny będzie kontakt z ekspertem od obsługi chemicznej filtra.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.