Wakacje z dietą? To możliwe!
Sezon urlopowy w pełni, wielu z nas uda się więc niebawem na zasłużony wypoczynek. U osób przebywających z różnych powodów na diecie spokój mąci jednak w tym czasie konieczność przestrzegania ustalonego wcześniej jadłospisu.
2016-07-12, 23:02

Czy zatem nieodłącznym elementem wakacyjnych wojaży musi być bezwzględne podporządkowanie się zaleceniom dietetyka? Niekoniecznie. By zapewnić sobie dobre samopoczucie w podróży wystarczy bowiem pamiętać o kilku prostych zasadach.

 

- Istnieje wiele chorób, które nierozłącznie związane są ze zmianą dotychczasowego sposobu odżywania. Przerwanie diety w tym wypadku może skutkować pogorszeniem parametrów zdrowia, rozchwianiem metabolizmu i w konsekwencji osłabieniem samopoczucia. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów cierpiących na cukrzycę, dnę moczanową, choroby zapalne jelit i trzustki, a także stosujących diety eliminacyjne – związane z alergiami czy nietolerancją określonych produktów – wyjaśnia Karolina Wróblewska, dietetyk kliniczny z Medicover Białystok.

 

Czy takie osoby muszą więc rezygnować z dalszych wyjazdów albo – w najlepszym razie – całe wakacje spędzać z wzrokiem utkwionym w jadłospis? Oczywiście nie! Pamiętajmy, że dieta to nie wyrok nakazujący spędzanie wakacji w miejscu zamieszkania. Każdy system żywienia pozwala na wprowadzenie drobnych modyfikacji lub zmianę ograniczeń, które pozwolą bez przeszkód udać się na upragniony odpoczynek.

 

Złote zasady

 

Kluczem do sukcesu będzie w tym wypadku przestrzeganie kilku uniwersalnych rad. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków (małe porcje dostarczane średnio co 3 godziny). Dopuszczenie do wystąpienia tzw. „wilczego głodu” prowadzi bowiem do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, a w przypadku osób aktywnych – skutkuje spadkiem energii.

 

- Nie powinno się również mieszać zbyt wielu produktów w jednym posiłku, gdyż pokarmy wieloskładnikowe na ogół generują uczucie długiego zalegania pożywienia w układzie pokarmowym. Najlepszym lekarstwem na taki stan jest chociażby spacer, który pozwoli przyspieszyć pasaż i wyeliminuje negatywne skutki trawienne – mówi Karolina Wróblewska.

 

Oprócz tego pamiętajmy o systematycznym nawadnianiu organizmu. Powinniśmy wypijać ok. 2-2,5 L płynów – najlepiej wody. Starajmy się zaś unikać alkoholu, napojów gazowanych oraz dużych ilości soków owocowych. Z całą pewnością warto też zrezygnować z wszelkich słonych przekąsek pomiędzy posiłkami, które dostarczają wielu niepotrzebnych kalorii, a nie wnoszą niemal żadnych wartości odżywczych.

 

- Przebywając na wakacjach nie zawsze mamy możliwość decydowania o wielkości porcji. W takiej sytuacji należy więc zamówić np. połowę dania, a produkty głęboko smażone zastąpić wyrobami pieczonymi lub grillowanymi. Podobnie rzecz się ma z deserem – tu dużo lepszym rozwiązaniem będzie lekki sorbet, koktajl z lodem lub sałatka owocowa, a nie ciężki krem w ciastach – podpowiada dietetyk z Medicover Białystok.

 

I dodaje: Z kolei osoby chore jeszcze przed wyjazdem powinny zadbać o wyrównanie parametrów zdrowia, co pozwoli bez stresu przebrnąć przez całą podróż i zwyczajnie cieszyć się tym wolnym czasem.

 

Wiem, co i ile jem

 

Nie zapominajmy też, by podczas urlopu sięgać po jedzenie świadomie. Nie szukajmy wymówek do zjedzenia niepotrzebnej dawki kalorii i nie pozwalajmy sobie na przejedzenie. To zawsze wywołuje negatywne skutki trawienne i w konsekwencji zakłóca wypoczynek.

 

Warto przy tym zwrócić uwagę, by sięgać wyłącznie po świeże produkty i potrawy przygotowywane na bieżąco. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów do krajów, gdzie flora bakteryjna wyrobów spożywczych i środowiska ze względu na warunki socjalno-bytowe czy panujący klimat znacząco różni się od naszej flory fizjologicznej.

 

- Dobrym pomysłem w takiej sytuacji będzie zabranie ze sobą do walizki prebiotyków zapobiegających występowaniu sensacji żołądkowo-jelitowych. Ich wybór powinniśmy każdorazowo skonsultować jednak z lekarzem lub dietetykiem – dodaje na koniec specjalista.

 

Wdrożenie tych kilku prostych zasad zapewni nam nie tylko dobre samopoczucie podczas urlopu, ale i pozwoli uniknąć przywiezienia ze sobą „pamiątek” w postaci dodatkowych, zbędnych kilogramów.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.