Klimatyzacja tak, ale z głową
Znajdują się już nie tylko w biurach, autobusach, restauracjach czy sklepach. Są już praktycznie standardem w samochodach. Coraz częściej jednak można spotkać je również w domach. Mowa oczywiście o klimatyzatorach. Miły chłód w upalne dni to oczywiście wielka ulga – dzięki temu o wiele łatwiej jest nam przetrwać wysokie temperatury. Jednak aby uniknąć kłopotów zdrowotnych należy odpowiednio korzystać z tego dobrodziejstwa techniki.
2017-06-20, 01:29

- Zanim pomyślimy o komforcie oferowanym przez klimatyzację, zwróćmy uwagę na nasze zdrowie. Częste i długie przebywanie w sztucznie schładzanych wnętrzach może negatywnie wpływać na samopoczucie – podkreśla doktor Irena Białokoz – Kalinowska z Centrum Medycznego Medicover w Białymstoku. - Osoby pracujące w stale klimatyzowanych pomieszczeniach skarżą się na przewlekłe bóle głowy, uczucie zmęczenia, podrażnienie błony śluzowej nosa, wykazują też większą podatność na infekcje.

 

Specjalistka podkreśla zarazem, że gwałtowna zmiana temperatury, jaką odczuwamy w chwili wejścia do klimatyzowanego budynku może nie tylko przyczynić się do przeziębienia, ale także – co ciekawe - wywołać szok termiczny dla organizmu.

 

- Częste opuszczanie klimatyzowanych pomieszczeń i ponowne wchodzenie, może spowodować bóle głowy, mięśni, kaszel a w skrajnych przypadkach nawet krwotok z nosa. Zbyt niskie temperatury niekorzystnie wpływają na naszą odporność. Zatem jeżeli oczywiście możemy mieć wpływ na ustawienie temperatury, to nie wybierajmy tej najniższej – radzi doktor Irena Białokoz - Kalinowska.

 

- Podobnie jest w przypadku klimatyzacji samochodowych. Oczywiście są prawdziwym  zbawieniem latem, jednak długa podróż w bardzo niskiej temperaturze, może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

 

Klimatyzowana kabina samochodu to większy komfort podróżowania, ale i większe bezpieczeństwo pasażerów, bo nagrzane wnętrze samochodu negatywnie wpływa na skupienie kierowcy, wzmaga uczucie zmęczenia i obniża czas reakcji.

 

Ale z klimatyzacją w aucie również należy obchodzić się w umiejętny sposób. Należy więc unikać sytuacji, w których wsiadamy do rozgrzanego od upału samochodu. Temperatura panująca w kabinie może przekraczać nawet 50 st. C.  Dlatego zanim udamy się w podróż, najpierw powinno się przewietrzyć pojazd, a klimatyzację włączyć dopiero po zamknięciu okien i drzwi.

 

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, aby strumień powietrza był skierowany w kierunku szyb lub dachu, ale nigdy bezpośrednio w stronę twarzy. Pod koniec podróży zalecane jest zwiększenie temperatury, aby uniknąć narażenia na szok termiczny. 

 

Jak dobrać odpowiednią temperaturę klimatyzatora? Latem nie powinna być niższa niż 19-20 st. C. Inna zasada mówi, że temperatura w klimatyzowanym wnętrzu ma być o sześć stopni mniejsza niż ta, panująca na zewnątrz.

 

Należy zarazem pamiętać o tym, że działaniu klimatyzacji towarzyszy też suche powietrze. W obiektach, w których działa, jego wilgotność jest na bardzo niskim poziomie.

 

- To niekorzystne warunki dla skóry i błon śluzowych. Codzienne i długotrwałe przebywanie w intensywnie klimatyzowanych pomieszczeniach może spowodować nieżyty górnych dróg oddechowych, których objawy będą dość uciążliwe. Może wystąpić drapanie w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem – wylicza specjalista alergologii i pediatrii z Medicover Białystok.

 

Zdaniem ekspertów klimatyzacja działająca w umiarkowany i rozsądny sposób oczywiście nie jest szkodliwa dla zdrowia. Oprócz podstawowej korzyści, związanej z komfortem, system klimatyzacji oczyszcza powietrze, którym oddychamy z wielu zanieczyszczeń. Pod warunkiem jednak, że system klimatyzacji będzie w odpowiedni sposób systematycznie serwisowany. Zaniechania w tym zakresie – m.in. nieregularne czyszczenie układu oraz przeglądy - powoduje, że klimatyzacja stanie się potężnym źródłem grzybów i bakterii mogących wywoływać infekcje.

 

- W niewłaściwie konserwowanej klimatyzacji może rozwijać się pleśń. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów. A to właśnie infekcje grzybicze stanowią najpoważniejsze zagrożenie płynące z tych urządzeń – podkreśla doktor Irena Białokoz – Kalinowska.

 

Nieodgrzybiany sprzęt to także miejsce występowania bakterii  Legionella pneumophila odpowiedzialnej za chorobę zwaną legionellozą. Objawy tego schorzenia przypominają typową grypę. Z danych statystycznych wynika, że 5. do 8. proc. przypadków zapalenia płuc wywołuje właśnie zakażenie tą bakterią.

 

Towarzysząca nam w wielu codziennych sytuacjach i coraz bardziej powszechna klimatyzacja jest znacznym ułatwieniem dla organizmu – w szczególności latem. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad pozwoli nam w pełni cieszyć się z tego dobrodziejstwa, a zarazem uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.