Szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – nie tylko obowiązek ale i konieczność
Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z groźniejszych chorób zakaźnych. 1/3 populacji jest zarażona wirusem, natomiast w Polsce liczbę nosicieli szacuje się na blisko 500 tysięcy. Dlatego też szczepienia przeciwko WZW typu B są obowiązkowe od 1989.
2017-10-06, 17:43

Systematycznie rozszerzano grupy objęte obowiązkowym i zalecanym szczepieniem. Skutkiem czego zapadalność na to schorzenie ciągle maleje. Jednak  nadal około 65% populacji  jest nieszczepiona. 

 

- Wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZWB) można się zarazić poprzez kontakt z zakażoną krwią lub wydzielinami osoby chorej, podczas zabiegów kosmetycznych, stomatologicznych czy też w czasie pobytów w szpitalu. Do zakażeń  może dojść w czasie porodów  – mówi Henryka Mięgoć, specjalistka chorób zakaźnych z Humana Omeda Medica w Białymstoku.

 

Na świecie wirusem HBV zakażona jest 1/3 populacji.  Choroba ta jest jedną z 10 przyczyn śmierci w skali globalnej, powoduje również przewlekłe stany zapalne prowadzące do marskości wątroby lub pierwotnego raka wątroby. W populacji światowej nosicielami HBV jest około 350 mln ludzi.

 

Zakażenie wirusem HBV 100-krotnie zwiesza ryzyko raka wątroby. Wg WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia) wirus ten jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym. Aż 15-25% dorosłych, u których w dzieciństwie rozpoznano przewlekłe WZW B  umiera z powodu marskości wątroby lub raka pierwotnego wątroby.

 

W Polsce liczba nosicieli to ok. pół miliona osób. Wg. danych Państwowego Zakładu Higieny w 2016 roku w kraju zgłoszono 48 przypadków ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz

3763 przypadki przewlekłego zapalenia. 

 

- Dekadę wcześniej liczba ostrych zachorowań wynosiła 6 456 oraz 12 021 przypadków przewlekłego zakażenia. Widzimy zatem  efekty profilaktycznego szczepienia przeciwko tej chorobie – dodaje specjalistka z Humana Medica Omeda.

 

Kto musi przyjąć szczepionkę obowiązkowo? Przede wszystkim uczniowie i studenci szkół medycznych, którzy nie byli szczepieni  przeciw WZW typu B, pacjenci zakażeni wirusem zapalenia wątroby typu C,  chorzy w fazie zaawansowanej choroby nerek i dializowani.

 

Oprócz tego, szczepienia zalecane są osobom, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub poprzez kontakt seksualny; przewlekle chorym o wysokim ryzyku zakażenia; osobom cierpiącym na obniżoną odporność, cukrzykom, pacjentom w trakcie przygotowania do zabiegu, dzieciom i młodzieży, nieobjętym dotąd  szczepieniami obowiązkowymi, seniorom, chorym na nowotwory układu krwiotwórczego ale też osobom podróżującym do rejonów świata o wysokiej zapadalności na WZW B.

 

- Schemat szczepień jest bardzo prosty. Należy przyjąć dwie dawki szczepionki  w odstępie miesiąca, a trzecią po upływie  6 miesięcy od pierwszej dawki. Skuteczność szczepienia określana jest na 96%. Co ważne, nie wymagane są dawki przypominające przy prawidłowo przeprowadzonym szczepieniu podstawowym – mówi specjalistka z Omedy.

 

Chorzy z przewlekłymi chorobami nerek oraz hemodializowani wymagają jednak indywidualnego schematu szczepień.

 

- Niepożądane odczyny poszczepienne obserwowane po szczepieniu należą do łagodnych. Najczęściej zgłaszany jest ból w miejscu ukłucia, uczucie zmęczenia i ból głowy, podwyższona temperatura ciała – mówi dr Mięgoć i dodaje, że wprowadzenie szczepień profilaktycznych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby  typu B  do kalendarza szczepień (obowiązkowych i zalecanych) spowodowało istotne obniżenie się zapadalności  i zmniejszenie liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz poprawę sytuacji  epidemiologicznej w Polsce.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.