Jak mądrze wybrać części zamienne do auta?
Pech! Popsute auto! Trzeba kupić i wymienić części. Jednak zwykle decyzja o tym na jakie się zdecydować przychodzi z trudem. Udać się do salonu autoryzowanego dealera czy wybrać tańsze zamienniki w hurtowni motoryzacyjnej?
2017-11-06, 16:25

Kierowcom często na to pytanie odpowiada zasobność ich portfeli, a ta może okazać się zgubna. I tak jak kilkanaście lat temu na rynku w zasadzie nie było zamienników i w efekcie czasami bardziej opłacało się sprzedać używane auto, niż inwestować w jego naprawę, tak dziś handel podzespołami motoryzacyjnymi kwitnie w najlepsze.

 

- Oryginalne części przeznaczone na pierwszy montaż fabryczny dostępne są tylko i wyłącznie w autoryzowanych stacjach i salonach samochodowych. Wykorzystując je mamy absolutną pewność ich najwyższej jakości, potwierdzonej dodatkowo gwarancją producenta – podkreśla Wojciech Koszewnik szef serwisu Sieńko i Syn, autoryzowanego dealera Volkswagen i Audi.

 

To jednak wciąż nie przekonuje kierowców do tego, aby inwestować w oryginalne części zamienne. Tym bardziej, że sklepy i hurtownie, które sprzedają części alternatywne, nieustannie  kuszą swoimi cenami i zapewnieniami, że oferowane produkty niczym nie ustępują tym z najwyższej półki.

 

- Jednak niższa cena jest w tym wypadku kiepskim doradcą – dodaje szef serwisu w salonie Sieńko i Syn i sugeruje, że części nieoryginalne nie są w żadnym stopniu gwarancją  jakości. - Ci, którzy chcą zaoszczędzić, w efekcie mogą zapłacić podwójnie. Mniejszy wydatek to tylko pozorna oszczędność, bo trwałość tych elementów jest zazwyczaj niższa niż części oryginalnych. Należy się spodziewać, że taki zamiennik zużyje się szybciej i trzeba będzie kolejny raz zainwestować.

 

Przykład pierwszy z brzegu: klocki hamulcowe. Dostępne w  autoryzowanym salonie na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, jak te z hurtowni motoryzacyjnej. Jednak materiał z którego są wykonane to już zupełnie inna bajka.

 

- Wystarczy spojrzeć na felgi kół znajdujących się na przedniej osi i już możemy wiele na ten temat powiedzieć. Te, w których wykorzystano części nieoryginalne bardziej się brudzą. Po prostu – okładziny cierne nieoryginalnych klocków hamulcowych wykonane są z innych materiałów, w efekcie czego ulegają szybszemu ścieraniu i bardziej pylą, czego wyraźne ślady mamy właśnie na felgach. Dodatkowo osad trafia na zaciski i tarcze– mówi kierownik serwisu.

 

Jednak czynnikiem, który powinien decydować o tym, na jakie części zamienne się zdecydować,  musi być przede wszystkim bezpieczeństwo.

 

- Oczywiście producenci alternatywnych zamienników muszą absolutnie spełniać jego podstawowe kryteria, jednak wybór części oryginalnych daje kierowcy  absolutną pewność, że jazda będzie bezpieczna i  z powodzeniem, bez żadnych niepotrzebnych, czy nieprzyjemnych sytuacji, będzie docierał do celu – mówi przedstawiciel salonu Sieńko i Syn.

 

W  Polsce od 1 listopada 2004 roku na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej obowiązują przepisy, które dają kierowcom możliwość decydowania o tym, jakie części mają być wymienione w ich autach, będące w okresie gwarancji. Mogą to być elementy oryginalne dostarczone przez klienta lub części o tzw. standardzie "porównywalnej jakości". Nie mogą być to jednak elementy wadliwe i nieznanego pochodzenia.

 

Mimo to, należy zawsze pamiętać, że stosując części oryginalne mamy pewność, że są one  jedyną gwarancją bezpiecznej jazdy i co ważne posłużą o wiele dłużej niż ich zamienniki.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.