Kleszczowe zapalenie mózgu - groźne i nieprzewidywalne
Kleszczowe zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych i mózgu jest groźną chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Niejednokrotnie występują po niej powikłania pochorobowe. To najczęściej uporczywe bóle głowy, zaburzenia psychiczne, a nawet niedowłady.
2018-07-20, 10:11

Według Światowej Organizacji Zdrowia to poważna, ostra choroba centralnego układu nerwowego, która może prowadzić do śmierci lub długotrwałych powikłań u 35-58% pacjentów”.

- Chorobę powoduje wirus  należący do rodziny Flavoviridae i rodzaju Flavovirus. Do zakażenia może dojść drogą  krwionośną (ukłucie zakażonego kleszcza) lub pokarmową  (spożycia niepasteryzowanych produktów mlecznych pochodzących od zakażonych zwierząt gospodarskich).  Wirus ten występuje aż w 23 krajach europejskich, a także w Azji – mówi Henryka Mięgoć, specjalistka chorób zakaźnych z Humana Omeda Medica w Białymstoku.

Przebieg choroby jest najczęściej dwufazowy. Pierwszą fazę charakteryzują objawy grypopodobne, następnie jest  kilkudniowy okres utajenia. Druga faza rozpoczyna się bólami głowy i występują objawy zapalenia mózgu i opon mózgowo rdzeniowych.  

Najbardziej na to schorzenie narażone są dzieci, które sporo czasu spędzają aktywnie i zwłaszcza latem na świeżym powietrzu. Choroba ta dotknąć może również dorosłych, którzy są aktywni zawodowo i uprawiają sporty. Natomiast osoby starsze, które mają słabszą odpornośći w konsekwencji  kleszczowe zapalenie mózgu przechodzą najciężej.

- Jest to choroba wirusowa a więc niemożliwe jest leczenie przyczynowe. Kuracja polega głównie na łagodzeniu objawów. Najlepszym sposobem na uchronienie się przed zachorowaniem są szczepienia – radzi specjalistka z Omedy i dodaje, że najbardziej odpowiednią porą na rozpoczęcie szczepienia jest zima lub wczesna wiosna.

Szczepienie podstawowe obejmuje 3 dawki szczepionki:
   
 • I szczepienie
   • II szczepienie w 1 - 3 miesiące po pierwszym szczepieniu
    • III szczepienie w 9 - 12 miesięcy po drugim szczepieniu.

- Po 3 dawkach szczepienia podstawowego konieczne jest szczepienie przypominające - jedna dawka szczepionki po 3 latach od ostatniego szczepienia. Istniej również przyśpieszony schemat szczepień: 2 szczepienia w odstępie 14 dni na następne  5 -12  miesięcy po 2 dawce. Konieczne są również szczepienia przypominające – mówi Henryka Mięgoć.

Szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez organizm. Sporadycznie mogą jednak wystąpić objawy niepożądane  takie jak: stany podgorączkowe lub gorączka, zaczerwienienia i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy i stawowo-mięśniowe. Objawy te są krótkotrwałe i ustępują samoistnie. Szczepienie to jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.