Nie ma nic prostszego niż chodzenie? Niekoniecznie
Stopa kształtuje się mniej więcej do 7 roku życia i to jest najlepszy czas na profilaktykę. Jeśli widzisz, że dziecko krzywo stawia nogi, czy ma nierównomiernie zdeptane buty, zgłoś się na bezpłatne badanie diagnostyczne w Centrum Ortopedyczno-Protetycznym w Białymstoku. To prezent COP z okazji Dnia Dziecka.
2019-05-24, 11:39

- Nie ma nic prostszego niż chodzenie? Niekoniecznie -  uważa  Katarzyna Śliwińska,fizjoterapeutka z COP. - Gdyby tak było nie mielibyśmy tylu problemów z bolącymi stopami, stawami, kręgosłupem. Chodzenie to podstawowa czynność, uczymy się jej około pierwszego roku życia, ale to jak opanujemy tę sztukę ma ogromny wpływ na całą postawę ciała i to przez całe życie. 

Dlatego tak ważnym jest, by we wczesnym dzieciństwie nie zaniedbać stóp. W procesie chodzenia są one najbardziej obciążone. Im szybciej się wyłowi pojawiające się wady i niepokojące symptomy tym lepiej.

- Jeśli wadę wykryjemy we wczesnym etapie jest szansa na całkowite wyeliminowanie wady. Potem można ją tylko korygować – podkreśla Katarzyna Śliwińska, która prowadzi diagnostykę w Centrum. – Wyniki badań przesiewowych jakie od lat wykonujemy w białostockich i podlaskich przedszkolach wykazują, że około 1/3 dzieci ma problem ze stopami. 

Najczęstsze z nich to płaskostopie, stopy koślawe i szpotawe. Przyczyn jest wiele, poczynając od wad wrodzonych, przez niewłaściwy rozwój (m.in. zbyt wczesną naukę siadania i chodzenia), dziecięcą otyłość, po źle dobrane obuwie.  Każdą z nich można wykryć podczas  krótkiego badania na macie baropodometrycznej. Trwa ono tylko 15 min i polega na tym, że dziecko spaceruje boso po monitorowanym podłożu.

- Badanie dynamiczne pokazuje nam jak dziecko chodzi i czy ma właściwe podparcie stopy w różnych fazach chodu. Widzimy to na ekranie w najdrobniejszych detalach – wyjaśnia Katarzyna Śliwińska. – Jeśli diagnoza wykaże ewidentną wadę rozwiązaniem jest dobranie odpowiedniej wkładki ortopedycznej. Gdy jest ona w fazie wstępnej proponujemy dobór korygującego obuwia i zestaw ćwiczeń. U dwu, trzyletnich  dzieci płaskostopie może być jeszcze fizjologiczne, ale warto zadbać już o profilaktykę oraz  odpowiednie obuwie do przedszkola, gdzie przebywa najdłużej.

Bezpłatne badania diagnostyczne będą wykonywane od 27 maja do 8 czerwca, tydzień przed Dniem Dziecka i tydzień po (w godzinach pracy Centrum Ortopedyczno-Protetycznego przy ul. Ryskiej 1 e). 

- Uważamy, że z tej okazji poza rozrywkami i uciechami warto pomyśleć o zdrowiu naszych dzieci. Dlatego oferujemy szansę sprawdzenia czy ze stopami naszych pociech jest wszystko w porządku. Stanowią one podporę całego ciała i determinują wiele poważniejszych wad postawy – dodaje Marta Malesza-Sitarek z Centrum, koordynatorka akcji. - Lepiej dmuchać na zimne, niż potem mieć żal do siebie, że coś się zaniedbało.

Na darmowe badanie można zapisać się dzwoniąc na numer 500 59 59 47, w godz. 8 – 17. Poza konsultacjami Centrum Ortopedyczno-Protetyczne oferuje też rabaty na wkładki i obuwie ortopedyczne oraz na sprzęt rehabilitacyjny (maty, piłki, urządzenia do ćwiczeń).

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
ZAŁĄCZNIKI
cop_dzieci.jpg
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2022.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.