Ach śpij kochanie ... a będziesz fit
Otyłość dziecięca to niewątpliwie jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Obciążenie genetyczne, brak ruchu, siedzący tryb życia, śmieciowe, fastfoodowe jedzenie popijane hektolitrami słodzonych napoi – to najczęściej wymieniane przyczyny nadwagi najmłodszych. Niewiele osób zalicza do tego grona brak zdrowego snu. A to wielki błąd.
2019-06-06, 16:13

Według danych WHO, nadwaga jest najbardziej powszechnym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego! Szacuje się, że około 20% dzieci zamieszkujących nasz kontynent ma nadwagę, a ⅓ z nich dotknięta jest otyłością. Te dane są zatrważające, a naukowcy biją na alarm. Jednak  rodzice już w pierwszych dniach życia swoich dzieci popełniają rażący błąd. Z badań opublikowanych przez "The American Journal of Clinical Nutrition" wynika, że dzieci, które  w pierwszych dwóch latach życia dobrze śpią, są w mniejszym stopniu narażone na problemy z nadwagą.

Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii przeprowadzili badania 800 maluchów. Podzielono je na cztery grupy. Pierwszą stanowiły matki, które dbały o zapewnienie dzieciom odpowiedniej ilości snu, drugą te, które karmiły piersią i kładły nacisk na zdrowe odżywianie. Do trzeciej zakwalifikowane zostały mamy, które zwracały uwagę na obie te rzeczy. Czwarta była grupą kontrolną.

Po dwóch latach badacze stwierdzili, że u dzieci, których rodzice byli skoncentrowani na zapewnieniu odpowiedniej ilości snu, ryzyko otyłości było niemal o połowę mniejsze w porównaniu z pozostałymi dziećmi. Jak więc zadbać o zdrowy sen maluchów?

- Chyba nie ma rodziców, którzy w perfekcyjny sposób poradzili sobie z pierwszymi dniami życia swoich dzieci. Oprócz licznych problemów związanych z brakiem doświadczenia, pojawiają się także te dotyczące zasypiania. Dzieci tak naprawdę same wyznaczają rytm swojego snu, a dorośli by go poznać i zrozumieć muszą je tylko bacznie obserwować – mówi Agnieszka Gosk z Poradni Rodzinnej Dr Gosk. - Być może maluch nie chce spać bo jest głodny, albo wręcz przeciwnie, dostał za dużo i ma problemy z brzuszkiem. Trzeba sprawdzić czy ma wygodnie, czy w pokoju jest odpowiednia temperatura.

Przed samym snem najlepiej wpuścić trochę świeżego powietrza do pokoju. Trzeba też pamiętać o tym, by nie przegrzewać pomieszczeń. Maksymalna temperatura powietrza nie może przekraczać 21 st. C.

U noworodków sen jest najdłuższy – właściwie przesypiają one prawie 22 godziny doby . Z wiekiem snu potrzebują coraz mniej. Przedszkolaki powinny spać 10-12 godzin.

Konsekwentna eliminacja wszystkich elementów utrudniających zasypianie sprawi, że na efekty nie trzeba będzie czekać długo, a sen dziecka stanie się spokojniejszy, co w przyszłości zaowocuje tym, że maluch nie będzie borykał się z problemem nadwagi.

KONTAKT / AUTOR
Janusz Mroczkowski
CEO
Agencja Publicum PR
501 03 58 53
ZAŁĄCZNIKI
baby.jpg
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.